Wyjątkowe „święto nauki” już za nami…

Od kilku lat majowe bądź czerwcowe dni stają się w naszym mieście „świętem nauki”, a wszystko za sprawą Mieleckich Festiwali Nauki i Techniki, które miejmy nadzieję, że na stałe wpisały się w świadomość mieszkańców, koloryt miasta i cykl imprez w nim organizowanych.

1 i 2 czerwca 2017 r. w budynku Regionalnego Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania w Mielcu odbyła się już ósma edycja Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki organizowanego przez Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu.  O randze wydarzenia świadczy fakt, iż patronatem honorowym VIII Mielecki Festiwal Nauki i Techniki objęli: Małgorzata Rauch – Podkarpacki Kurator Oświaty, Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego, Zbigniew Tymuła – Starosta Powiatu Mieleckiego, Daniel Kozdęba – Prezydent Miasta Mielca.

Na program VIII Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki składało się wiele niezależnych, ale uzupełniających się przedsięwzięć: konkursów, pokazów, wykładów popularnonauko­wych, warsztatów tematycznych, wystaw, seminariów i wydarzeń specjalnych. Żadne z powyższych działań nie zostałoby zrealizowane w takim wymiarze, jak to miało miejsce, gdyby nie pomoc i wsparcie, które okazali wszyscy partnerzy Festiwalu, patroni honorowi, medialni, a także instytucje współorganizujące z nami tę imprezę.

Rokrocznie ważnym punktem programowym Festiwalu są krótkie wykłady popularnonaukowe, których celem jest przedstawienie w ciekawy i prosty sposób wybranych problemów poświęconych chociażby prawom fizyki, odkryciom naukowym czy też współczesnym osiągnięciom techniki. W tym roku ze szczególnym zainteresowaniem spotkał się wykład pt. „Nasz niesamowity mózg” Pawła Jaskólskiego reprezentującego grupę popularyzującą naukę – „Heweliusze Nauki”. W czasie angażującego, energetyzującego, pełnego humoru i absorbującego wykładu uczestnicy mogli „poznać swoje zmysły”, to w jaki sposób mózg zbiera i przetwarza docierające do niego sygnały. Gościem Festiwalu był także Karol Wójcicki – popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy i prezenter telewizyjny, twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage „Z głową w gwiazdach” na Facebooku, który przekonywał młodych mielczan do tego, że „Wszyscy jesteśmy astronomami”.

Gościem specjalnym punktu programowego wystawy i pokazy było Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, które zaprezentowało eksperymentalną przestrzeń edukacyjną – „Laboratorium Szkoły Przyszłości”. Dzieci, młodzież, a także dorośli z entuzjazmem „bawili się” w m.in. w interaktywnej piaskownicy, rzeźbili czy wędrowali po wirtualnym mieście. A wszystko w duchu interaktywnych  eksperymentów z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. Jedną z wieku atrakcji było także Multimedialne widowisko w mobilnym planetarium przygotowane przez Astropokaz.pl, stoiska przygotowane przez mieleckie szkoły zawodowe czy pokaz pierwszej pomocy z użyciem nowoczesnych urządzeń wykorzystywanych w ratownictwie medycznym przygotowany przez Powiatową Stację Pogotowia Ratunkowego w Mielcu.

Zgodnie z tradycją i ideę Mieleckich Festiwali Nauki i Techniki warsztaty tematycznie rokrocznie są jego ważnym elementem. Między innymi ze względu na konieczność zaangażowania uczniów w ich przebieg, poprzez wykonywanie określonych zadań, czy też rozwiązywanie konkretnych problemów. Zorganizowano ponad 10 różnych warsztatów adresowanych uczniom szkół podstawowych i gimnazjalnych. Aby jak największa liczba uczniów mogła w nich uczestniczyć, właściwie każdy z warsztatów zrealizowano kilkukrotnie. Ogromną uwagę uczniów tradycyjnie przyciągnęły Warsztaty modelarskie budowy rakiet kosmicznych przygotowane przez Mieleckie Towarzystwo Rakietowe, Warsztaty budowy i programowania robotów (Świat Robotyki), Warsztaty fotograficzne (FotoLab), Warsztaty wirtualnej rzeczywistości (Gimnazjum w Radomyślu Wielkim) połączone z Wirtualnymi lotami nad Mielcem (EPML Spotters), czy też interaktywna gra Mostrer quiz (Image Recording Solutions).

Ogromny wkład w Festiwal wniosła obecność koła naukowego AGH Space Systems, które działa przy Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Młodzi pasjonaci nauki i techniki dzielili się z mielczanami swoją wiedzą, pasją i zamiłowaniem do technologii przeprowadzając m.in. Warsztaty modelowania i druku 3D, Warsztaty budowy rakiet na wodę oraz przygotowali stoisko „Łazik marsjański w  akcji”.

Tegoroczny Festiwal był bardzo bogaty w konkursy przeznaczone dla dzieci i młodzieży z każdej grupy wiekowej. W dziesięciu konkursach teoretycznych i praktycznych wzięło udział kilkudziesięciu uczniów z mieleckich szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Tematyka konkursów była różnorodna; nagrody przyznano w konkursach programistycznych, z wiedzy lotniczej, technicznej, a także pojawiła się kategoria typowo artystyczna. W tym roku pierwszy raz zorganizowano konkurs dla mieleckich przedszkolaków, które z wielkim zaangażowanie podjęły się trudu wykonania prac, którym hasłem przewodnim było „Lotnictwo oczami mieleckich przedszkolaków”. Chcąc uczcić postać Jeffa Pino, który był wybitnym pilotem doświadczalnym śmigłowcowym i samolotowym, pasjonatem i wizjonerem oraz w sposób znaczący przyczynił się do rozwoju produkcji lotniczej w Mielcu, Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. we współpracy z CKPiDN w Mielcu zorganizowały już drugą edycję konkursu im. J. Pino  – „Młody konstruktor”. W tym roku nagrodę główną przyznano Kacprowi Krempie z Gimnazjum nr 2 w Mielcu, którego opiekunem był Grzegorz Goryczka – trener z Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych „Leonardo”. „Młody konstruktor” został nagrodzony za stworzenie nowatorskiego rozwiązania w konstrukcji samolotu.

Jednym z wydarzeń pierwszego dnia VIII Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki dedykowanym dzieciom i młodzieży z miasta i powiatu mieleckiego była promocja projektów unijnych, w tym Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Wydarzenie odbyło się pod hasłem „Tu mieszkam – tu się rozwijam”. Głównym celem wydarzenia było ukazanie możliwości edukacyjnych na Podkarpaciu, związanych z nowoczesnymi technologiami, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc i inicjatyw zrealizowanych przy udziale Funduszy Europejskich.

Nie od dziś wiadomo, że ogromny postęp technologiczny wymógł stan rzeczy, w którym informatyka wraz z nauką programowania stają się kompetencją kluczową XXI wieku. Dlatego też tegoroczny Festiwal stał się okazją do zainicjowania projektu nauki programowania dedykowanego uczniom i nauczycielom pierwszych etapów edukacyjnych. Akcja odbyła się pod hasłem „Mieleccy przedsiębiorcy wspierają naukę programowania”, dzięki której pilotażowa grupa 20 nauczycieli z mieleckich szkół podstawowych otrzymała od firmy Kronospan zintegrowane zestawy do nauki programowania poprzez zabawę. Każdy zestaw składał się z gry dydaktycznej „Scottie GO!” oraz tabletu. Ponadto w ramach seminarium nauczyciele wzięli udział w pokazowej lekcji z wykorzystaniem zestawu dydaktycznego, który otrzymali. Lekcję w myśl, że programować można bez znajomości jakiegokolwiek języka programowania w atmosferze gry, zabawy i logicznego myślenia, przeprowadził Zbigniew Karwasiński z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego działającego przy Polskiej Akademii Nauk.

Realizacja projektu „Mielec stawia na zawodowców” oraz zmiany w szkolnictwie zawodowym stały się okazją do zorganizowania we współpracy z Agencją Rozwoju Przemysłu Oddział w Mielcu seminarium poświęconego zdefiniowaniu instrumentów pozwalających zacieśnić współpracę na linii: szkoła zawodowa – przedsiębiorstwa. Jednym z elementów seminarium był panel dyskusyjny, w którym starano się odpowiedzieć na pytanie: „Szkoła zawodowa? Tak – ale jaka?”. Panelistami byli dyrektorzy Centrów Kształcenia Praktycznego, przedstawiciel mieleckiego rynku pracy oraz nauczyciel reprezentujący szkolnictwo zawodowe. W trakcie seminarium odbyła się także premiera filmu prezentującego mieleckie szkolnictwo zawodowe oraz promującego jego współpracę z mieleckimi przedsiębiorcami uznanymi w kraju, ale także poza jego granicami.

Pobierz prezentacje PDF :

VIII Mielecki Festiwal Nauki i Techniki odwiedziło około 2000 dzieci, młodzieży i dorosłych. Dziękujemy wszystkim, że w tych wyjątkowych „dniach nauki, techniki, talentów i pasji” byliście z nami. Wyrażamy nadzieję, że doświadczenia wynikające z organizacji każdej z imprez pozwolą nam w kolejnych latach tworzyć co raz lepsze Festiwale, odpowiadające Waszym zainteresowaniom,  a także pobudzające do ich szukania i odnajdywania.

Galeria zdjęć

wybierz kategorie aby rozwinąć serie zdjęć

Oficjalne otwarcie VIII Festiwalu Nauki i Techniki oraz  wręczanie nagród uczniom – zwycięzcom wybranych konkursów

Pokazy, wykłady i wystawy

Seminarium dla przedsiębiorców oraz nauczycieli przedmiotów zawodowych –Mielec stawia na zawodowców

Warsztaty z modelarstwa kosmicznego dla gości honorowych Festiwalu